Hotel dla zwierząt
Jeśli szukasz porady aby Twój kot od pierwszych dni w nowym domu mógł czuć psychiczny komfort lub gdy zmienił swoje zachowanie w sposób, który jest uciążliwy czy problematyczny – skontaktuj się i umów na konsultacje.
Koszt pierwszej wizyty ok 2 godzinnej w domu Klienta – 250 PLN. Kolejne – tzw kontrolne po 200 PLN.
Wszystkie koty – niezależnie od rasy – mają wspólny repertuar podstawowych zachowań i potrzeb. Zarówno koty Ragdoll, duże koty rasy Maine Coon, jak i popularne w Polsce rasy Europejskiej – tzw “dachowce” (które także uznaje się za zwierzęta rasowe) mają instynkt drapania (potrzebują drapaka) czy zakopywania swoich odchodów (korzystają z kuwety). Jednak decydując się na przyjęcie pod swój dach futrzaka, warto poznać specyfikę jego rasy, by zadbać o niego w najwłaściwszy sposób.
Koty perskie to jedna z ulubionych ras – ze względu na ich długą, bardzo delikatną sierść, „puchatą” w związku z grubą warstwą podszerstka. Charakterystyczną cechą tych zwierząt jest szeroka głowa z okrągłymi uszami, szeroko rozstawione, zwykle błękitne oczy i „spłaszczony” pyszczek. Są masywne, zwykle dość duże (do 7 kg) i mają relatywnie krótkie łapy. Ich umaszczenia są bardzo rozmaite.
Koty perskie z reguły mają łagodne usposobienie, więc są świetnymi towarzyszami dla dzieci czy seniorów. Lubią się bawić, ale mają zatarty instynkt łowiecki i nie nadają się na koty wychodzące. Są wymagające w pielęgnacji – ich sierść trzeba systematycznie szczotkowa.
Odpowiednio żywione mogą przeżyć w dobrym zdrowiu wiele lat, ale mają wrodzoną skłonność do takich chorób, jak wielotorbielowatość nerek lub postępowy zanik siatkówki. Ze względu na skrócony nos dotykają je też często wady z gryzu, problemy z oddychaniem czy łzawienie oczu.
Koty syjamskie to futrzaki średniej wielkości, o smukłym ciele, trójkątnym pyszczku i dużych, szeroko rozstawionych, spiczastych uszach. Ich niebieskie, migdałowate oczy osadzone są nieco na skos. Syjamy zwykle są półalbinosami – o ciemnych pyszczkach, łapach i ogonie. Charakterystyczny jest ich niemelodyjny, ochrypły głos, nieprzypominający typowego kociego miauczenia.
Koty syjamskie to jedna z najbardziej inteligentnych ras. Mają przy tym niezwykle żywiołowy temperament i nie lubią samotności. Potrzebują być blisko „swojego” człowieka i domagają się często jego uwagi – nie powinny trafić do osób, które nie mogą poświęcić swoim pupilom zbyt wiele czasu. Za okazane im zainteresowanie potrafią odwdzięczyć się wielkim oddaniem. Są wspaniałymi towarzyszami.
Syjamy nie są wymagające w pielęgnacji. Ich zaletą jest także to, że praktycznie nie gubią sierści, która jest pozbawiona podszerstka (z tego względu nie powinny przebywać na zimnie). Najczęściej są długowiecznie i nie chorują, ale mają tendencję do niektórych chorób genetycznych, np. postępującego zwyrodnienia siatkówki i wielotorbielowatości nerek.
Koty rasy Ragdoll wyglądem przypominają pluszowe przytulanki. Swoją nazwę (która oznacza szmacianą lalkę) zawdzięczają jednak innej cesze – wzięte na ręce całkowicie się odprężają i zwisają bezwładnie. Te stosunkowo duże (o wadze do 9 kg) zwierzęta mają muskularna budowę, jedwabistą, półdługą sierść (umaszczoną na tzw. chodnych partiach ciała – pozostałe pokryte są białym włosem) z niewielką ilością podszerstka. Ich duże, owalne oczy mają zawsze błękitny kolor.
Ragdolle to spokojne, łagodne i ufne koty. Są inteligentne i bardzo towarzyskie. Dobrze czują się wśród innych kotów. Potrafią chodzić krok w krok za swoim opiekunem, uwielbiają pieszczoty, ale – w odróżnieniu od kotów syjamskich – nie domagają się ich natarczywie. Nie są szczególnie skoczne ani energiczne, ale lubią się bawić.
Ze względu na niewielką ilość podszerstka, sierść kotów rasy Ragdoll jest dość łatwa w pielęgnacji. Więcej uwagi należy poświęcić żywieniu tych zwierząt, ponieważ mają one skłonność do tycia. W związku z niewielką bazą genetyczną w obrębie rasy, Ragdolle narażone są na wiele wrodzonych schorzeń, np. choroby serca czy nerek. Mimo to mają opinię kotów cieszących się dobrym zdrowiem.